مراسم اختتامیه جشنواره پژوهش‌های پارس‌آذرخشی در روز یکشنبه 21 آبان1402 همزمان با سالروز تأسیس شرکت پارس‌آذرخش در سالن آمفی‌تئاتر هتل سیمرغ تهران برگزار شد.

در این مراسم جمعی از اساتید پیشکسوت، اعضای هیئت علمی دانشگاه، مدیران شرکت‌های نرم‌افزاری، کتابداران، آرشیویست‌ها، نمایندگان سازمان‌ها و دانشگاه‌های عضو خانواده پارس‌آذرخش و مدیران و همکاران شرکت حضور داشتند، در ابتدای مراسم، سرکار خانم دکتر مهرناز خراسانچی، مدیر عامل محترم شرکت پارس‌آذرخش ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های شرکت، از تغییر رویکرد شرکت به رویکرد پلتفرمی خبر داد. ایشان همچنین تأکید کرد که شرکت با اقداماتی همچون تأسیس کمیته تحقیق و نوآوری و برگزاری این جشنواره، این آمادگی را خواهد داشت که از روند پژوهشی این حوزه در آینده پشتیبانی مادی و معنوی داشته باشد. پس از پایان سخنرانی ایشان، تفاهمنامه شرکت پارس‌آذرخش با دانشگاه علامه طباطبایی با حضور نمایندگان دو طرف امضاء شد.

در ادامه این مراسم، سه نفر از متخصصان و پژوهشگران زبده، آقایان دکتر سیدمهدی طاهری (عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی)، دکتر مصطفی امینی (پژوهشگر حوزه فناوری) و مهندس ابراهیمی (مدیر ارشد فناوری شرکت پارس آذرخش) به ارائه دیدگاه‌های خود در رابطه با روند پژوهشی حوزه نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای و آرشیوی پرداختند. در این پنل کوتاه، نکاتی در رابطه با ضعف‌ها و چالش‌های موجود در پژوهش‌های انجام شده و رویکردها و روندهای جدید در این حوزه نکات مهمی ارائه شد.

دکتر رحمت‌الله فتاحی استاد پیشکسوت رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی نیز به عنوان سخنران بعدی این رویداد، ضمن مرور فعالیت‌های پژوهشی و ترویجی انجام شده در این حوزه، به برخی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در شرکت‌های نرم‌افزاری پرداخت. ایشان بی‌توجهی به یافته‌های پژوهش‌های انجام شده در این حوزه را یکی از مهم‌ترین این چالش‌ها عنوان کرد. دکتر فتاحی در ادامه برخی از پیشنهادها و زمینه‌های پژوهشی مرتبط را تشریح کرد.

در ادامه، دکتر محمد زره‌ساز دبیر علمی جشنواره ضمن معرفی اعضای کمیته علمی و اجرایی جشنواره و معیارهای داوری آثار، از تدوین پایگاه اطلاعاتی پژوهش‌های مرتبط با محصولات و خدمات شرکت و همچنین اولویت‌های پژوهشی شرکت خبر داد و عنوان کرد که به زودی شرایط ارسال پیشنهاده‌ها و نحوه پشتیبانی مادی و معنوی شرکت از پژوهش‌های مصوب در وبگاه شرکت اعلام خواهد شد.

در پایان مراسم نیز پس از تقدیر از اعضای کمیته علمی و اجرایی، برگزیدگان نخستین جشنواره پژوهش‌های پارس‌آذرخشی به شرح زیر معرفی و از آنها با اهدای تندیس، لوح و ربع سکه تقدیر شد:
• خانم الناز بختیاری بابت تدوین اثر پژوهشی با عنوان «بررسی امکان پیاده‌سازی الگوی مفهومی «ملزومات کارکردی پیشینه‌های کتابشناختی» در نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای ایران»
• خانم دکتر فاطمه پازوکی بابت تدوین اثر پژوهشی با عنوان «امکان‌سنجی به کارگیری قواعد توصیف و دسترسی به منبع (آر.دی.ای) در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران»
• خانم دکتر سکینه قاسم‌پور بابت تدوین اثر پژوهشی با عنوان «دیدگاه کتابداران و کارکنان کتابخانه ملی ایران در خصوص قابلیت‌های نرم‌افزار جامع کتابخانه‌ای رسا»

این مراسم با گرفتن عکس یادگاری دسته‌جمعی به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست